Jak vybrat korbu a sedačku ke kočárku?

Při výběru korby a sedačky kočárku se soustředíme zejména na předpokládanou délku jejich používání, specifika místa bydliště resp. nejčastějšího výskytu kočárku, praktičnosti údržby, zvláštních požadavků a ceny.

Hluboké korby

Klasický kočárek od narození do zhruba 9 měsíců věku dítěte. Velmi prostorný a pohodlný, na druhou stranu hůře skladný.

Klasický hluboký kočárek mívá obvykle plochu lůžka delší než je tomu u kočárků kombinovaných. Je určen pro děti od narození do zhruba 9 měsíců věku. Pro spaní jej lze využít i později – některé kočárky mají vnitřní délku lůžka i 80 centimetrů (odpovídá délce průměrného dítěte zhruba  v 15 měsících věku). Hluboký kočárek obvykle bývá robustní, výborně odpružený až houpací, vhodný do terénu. Jeho nevýhodou je horší skladnost a nutnost pořízení dalšího kočárku nejpozději za  8, maximálně  9 měsíců.

Hluboké korby většinou bývají posazené na kostře kočárku napevno. Existují však i korby s možností nasazení nejen proti, ale i po směru jízdy (alternativa přehazovací rukojeti kočárku). Některé hluboké korby jsou tvořeny vložnou taškou, díky níž je možné spící dítě přemístit i tam, kam z různých důvodů nemůže celý kočárek.

Údržba hluboké korby spočívá v praní snímatelných potahů, případně potahu vložné matrace. Skořepinové hluboké korby je možno otírat vlhkým hadříkem, košatiny zase jemně vysávat vysavačem s měkkým kartáčovým nástavcem.

Sportovní kočárky

Sportovní sedačka je určena dětem od zhruba 6 měsíců do 2 let věku.

Sportovní korba (polohovatelná) přichází ke slovu v době, kdy se dítě učí samo sedět (projevuje aktivní zájem o okolí, přitahuje se do sedu), nejdříve od 6 měsíců věku. Předpokládaná doba využití je zhruba do 2 let, kdy se u běhajícího dítěte stávají praktičtějšími lehké golfky. Sportovní korbu neboli sporťák můžeme pořídit i samostatně, často však bývá součástí takzvané trojkombinace (hluboké lůžko + sportovní nástavba + autosedačka-vajíčko). Při výběru sporťáku sledujeme délku sedací i opěrné zádové části, počet poloh opěrky zad, polohování opěrky nohou, snadnost a plynulost ovládání (zda se polohování dá ovládat jednou rukou), snadnost údržby (zda je povrch omyvatelný, snímatelný, pratelný), bezpečnostní pásy (obvykle pětibodové), zastínění (boudičku), případně přítomnost snímatelného madla před dítětem, možnost přídavného pultíku pro jídlo či hračky, držák na slunečník, držák na nápoje. Některé korbičky se dají nasazovat na kostru kočárku v obou směrech, což je výhodné pro ty z dětí, které mají rády rozhled.

Trojkombinace

Trojkombinací rozumíme tři druhy nástaveb připojitelné na jeden podvozek – hlubokou korbu, sportovní sedačku a autosedačku.

Trojkombinace je výbornou volbou pro aktivní rodiče, kteří se s dítětem často přemisťují. Délka lůžka hluboké korby u trojkombinace bývá menší než u klasických hlubokých kočárků, což pocítí zejména rodiče jarních a letních dětí, které se v zimě ve fusaku do korbičky často už nevejdou. Řešením je přemístění půlročního dítěte do sporťáku – teplý, kvalitní fusak spolu s nánožníkem (a ochranným límcem) představuje plnohodnotnou ochranu před nepřízní počasí. U trojkombinace sledujeme stejné parametry jako u hluboké korby a sporťáku. Dále se zajímáme o způsob uchycení jednotlivých výměnných částí – jak snadno lze jednotlivé části nasadit a vyměnit. Většinou jde o systém typu „clik and go“, kdy není potřeba žádných spojovacích prvků. Výjimku tvoří především kočárky, které umožňují nasazení i jiných autosedaček než vlastní značky. Ty pak lze na podvozek nasadit pomocí speciálních adaptérů.